اهمیت و فوائد ورزش

ورزش و بازی از تفریحات سالم و سودمند و نشاط انگیز است و در تأمین سلامتی و بهداشت جان و تن بسیار مؤثر است.
ورزش بدن را نیرومند و سالم می‌سازد و سلامتی جسم به سلامتی روح انسان كمك می‌كند، اسلام حفظ بدن و تأمین سلامتی آن را از وظائف اولیه هر مسلمانی می‌داند و برای سلامتی بدن آن قدر ارزش قائل است كه آن را در ردیف شناخت دین قرار داده است.
پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‌فرماید:
علم بر دو نوع است: ‌دین شناسی و بدن شناسی.[1] این نكته قابل ذكر است كه اسلام تنها به یك بعد از وجود انسان نمی‌پردازد، بلكه به همه ابعاد وجود و نیازمندی‌های انسان توجه دارد.
اگر انسان بخواهد در سایه ورزش به كمال برسد، باید ورزش را در مسیر خدا انتخاب كند و هدف از ورزش را رسیدن به قرب الهی بداند.
نقش ورزش در سلامت
انبیاء عظام ورزش را وسیله‌ای برای رسیدن به سلامتی می‌دانستند و ورزش می‌كردند، می‌خوابیدند، غذا می‌خوردند، و … همه اینها برای حفظ سلامتی انسان لازم است، چنان كه قرآن در این مورد اشاره دارد كه در مورد پیامبران می‌فرماید:
ما هیچ رسولی را پیش از تو برای مردم نفرستادیم مگر آن كه مانند تو غذا می‌خوردند و خواب می‌رفتند و در میان بازار راه می‌رفتند.[2] پیاده‌روی و غذا خوردن در این آیه قرین یكدیگر یاد شده است.
كسانی كه نسبت به ورزش بی‌توجه هستند، از عمرشان كاسته می‌شود و به افسردگی روحی و جسمی نزدیكترند و دچار پیری زودرس می‌شوند.
امّا كسانی كه یكساعت در روز ورزش می‌كنند، ساعتهای بسیاری را در كمال سلامتی می‌توانند به كار و زندگی و مطالعه و انجام وظیفه خود بپردازند.
در حقیقت سرمایه‌گذاری در ورزش و صرف زمان كمی، می‌تواند مدتهای زیادی از عمر را به انسان فرصت دهد كه به سلامتی زندگی كند و سلامتی در سایه ورزش به دست می‌آید.
فوائد ورزش
ورزش اگر بر مبنای درست و متعادل انجام گیرد، فوائدی برای ورزشكاران در پی دارد. گذری كوتاه بر فوائد ورزش، نشانگر اهمیت آن و تأثیرات فراوان ورزش بر انسان می‌باشد.
1. فوائد اجتماعی
ورزش فوائد اجتماعی بیشماری دارد.
1. ورزش دوستی و صمیمیت را بین افراد به وجود می‌آورد.
2. ورزش زمینه رقابت سالم را بین گروه‌های مختلف فراهم می‌كند.
3. ورزش موجب تلاش و تكاپوی بیشتر بین افراد اجتماع می‌شود.
4. ورزش می‌تواند حسّ توجه به قانون و اطاعت از قانون را در افراد به وجود آورد، زیرا در بسیاری از مراحل ورزش، قانون و ضابطه وجود دارد.
5. ورزش توجه به حقوق دیگران را به انسانها می‌آموزد. زیرا در بسیاری از ورزشها، انسان ملزم به رعایت حقوق دیگران می‌شود.
6. اخلاق ورزشی شامل: حس وفاداری، تعاون و همكاری در موارد لزوم، حس رقابت سالم، پرهیز از خشونت، ایجاد محیطی امن در ورزش می‌باشد.
2. تأمین نیازهای غریزی
یكی از فوائد ورزش كه تفریحی سالم به شمار می‌رود، تأمین نیازهای غریزی انسان است زیرا انسان برای سالم ماندن و تقویت روحیه احتیاج به بازی و تفریح دارد.
در این زمینه پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند:
به سرگرمی و بازی بپردازید، زیرا من دوست ندارم كه در دین شما سخت گیری و خشونت دیده شود.[3] و امام رضا ـ علیه السلام ـ فرمود:
ورزش كنید، بازی كنید، زیرا من دوست ندارم بی‌حالی شما، در امور دینی و شرعی اثر منفی بگذارد.[4] در این روایت به خوبی روشن است، ورزشی مورد تأیید ائمه ـ علیهم السلام ـ می‌باشد كه بی‌حالی انسان را از بین ببرد و او را در مسیر بهتر زیستن یاری كند.
اگر در سیره پیامبران دقت كنیم، همه آنها اهل ورزش و كوهنوردی بودند، توجه آنان به كوهها و گردش در آنها عامل تحریك خوبی برای توجه به فضای سالم و فعالیت بدنی بود آنها هم به تقویت بدنی می‌پرداختند و در كنار آن روح توحید و خداپرستی را در خود تقویت می‌نمودند.
ظ­ظ­ظ­
3. گریختن از ناتوانی و تنبلی
یكی از فوائد ورزش آن است كه انسان را از تنبلی و ناتوانی رها می‌كند. تنبلی و ناتوانی،‌انسان را از رسیدن به سعادت باز می‌دارد و عامل ركود انسان می باشد. با ورزش كردن كسالت و تنبلی از بین می‌رود و انسان شاداب، سرحال و بانشاط می‌شود.
تنبلی و كسالت از دیدگاه اسلام عامل ركود معرفی شده و رهبران دینی ما به شدّت مؤمنین را از تنبلی و كسالت باز داشته‌اند.
امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: تنبلی و كسالت دشمن كار و تلاش است.[5] و در روایت دیگر فرمودند: از بی‌حالی و تنبلی بپرهیز؛ زیر این دو صفت كلید همه كارهای بد و ناپسند است.[6] ورزش انسان را از تنبلی بیرون آورده و اعضاء‌انسان را در برابر ناتوانیها ورزیده كرده و با حركات و فعالیتهای پرورش دهنده، جسم و جان انسان را تقویت می‌نماید.
از نظر علمی ثابت شده آنهایی كه عمرشان طولانی است، روزانه بین 6 تا 8 ساعت می‌خوابند و افرادی كه روزانه 9 تا 10 ساعت یا بیشتر می‌خوابند، میزان طول عمرشان كم است و افزایش مرگ و میر به دلیل خواب زیاد، بیكاری یا تنبلی است.
جوانان قوی و سالم كه دائماً در رختخواب به سر میبرند، با كندكاری قلب، ریه و ماهیچه‌ها كه معمولاً در سنین پیری بروز می‌كند، مواجه می‌شوند.
با توجه به این تحقیقات می‌توان گفت: ورزش بهترین عامل جهت جلوگیری از پرخوابی،‌ بیكاری و تنبلی می‌باشد.
از نظر فرهنگ اسلام نیز پرخوابی و بیكاری مردود است، امام موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:
خداوند بنده پرخواب را مبغوض می‌شمارد، خداوند انسان بیكار را دشمن می‌دارد.[7] و علی ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:
هر كس كار كند، قوت و نیروی او بیشتر می‌شود و هر كس در كار كردن كوتاهی كند، ضعیف‌تر خواهد شد.[8] و در روایتی دیگر در مورد افرادی كه در جوانی به غفلت زندگی كردند می‌فرماید:
در ایام سلامت بدن سرمایه‌ای مهیا نكردند و در اولین فرصتهای زندگی و نیرومندی درس عبرت نگرفتند، درخشنده‌ترین ایام عمر را به رایگان از كف دادند. آیا كسی كه در جوانی اهل تن پروری بوده، می‌تواند در پیری جز شكستگی و ذلّت چیزی انتظار داشته باشد.[9] 4. تقویت اعضاء جسمی
ورزش متعادل جسم انسان را قوی می‌سازد. اثراتی كه ورزش بر جسم انسان دارد، عبارتند از:
1. قدرت انقباض و نظم ضربان قلب پس از مدتی ورزش كردن بهتر می‌شود.
2. گنجایش ریه‌ها بیشتر می‌شود و در نتیجه اكسیژن بهتر و بیشتری به بدن می‌رسد.
3. ورزش موجب نظم و ثبات حركات تنفسی انسان می‌شود و تنفس عمیق‌تر ولی شمارش آن كمتر می‌شود.
4. قدرت جذب و دفع انسان زیاد می‌شود.
5. رشد انسان متعادل می‌شود. در اثر ورزش فعالیت غدد داخلی افزوده می‌شود و غذا بهتر جذب بدن می‌شود، در نتیجه ورزش به رشد انسان كمك می‌كند.
6. وقتی انسان ورزش می‌كند، بدن انسان به فعالیت عادت می‌كند و مقاوم می‌شود. لذا دیرتر خسته شده و دیرتر عرق می‌نماید و ضربان قلب بر اثر كار ناگهانی زیاد نمی‌شود.
7. ورزش عمر انسان را زیاد می‌كند، ‌فیزیولوژی ناشی از ورزش بیانگر آن است كه بین طول عمر و ورزش ارتباطی مستقیم وجود دارد. بررسی بین كارگران فعال وغیرفعال نشان می‌دهد كه فعالیت بدنی باعث طول عمر می‌شود.
8. ورزش فشار خون را كاهش می‌دهد. ورزش ماهیچه‌های قلب را تقویت می‌كند و باعث می‌گردد تا قلب، خون را به آسانی به سایر نقاط بدن برساند در نتیجه فشار خون كاهش می‌یابد.
9. ورزش افراد چاق را لاغر می‌كند. یكی از فوائد ورزش برای افراد چاق آن است كه افراد چاق از طریق ورزش كردن وزنشان كم می‌شود و میزان چربی خون در آنها كاهش می‌یابد و به این ترتیب اندامی متناسب و ماهیچه‌ای خواهند داشت. اسلام نیز چاقی را مطرود می‌شمارد. امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:
از چاق شدن همانند خوكهائی كه برای ذبح نگهداری می‌شوند، بپرهیزید.[10] 10. ورزش انقباض ماهیچه‌ها را از بین می‌برد. پانزده دقیقه پیاده‌روی در هر روز در عین اینكه ورزش سبكی است، موجب چالاكی و نشاط می‌شود و انقباض ماهیچه‌ها را از بین می‌برد.
11. ورزش از پیری زودرس جلوگیری می‌كند. افراد جوان و پرطراوت (اگر چه سن بالایی دارند) سلامت خود را مدیون ورزش و فعالیتهای جسمانی هستند كه مستقیماً در سلامتی آنها نقش دارد.
12. ورزش موجب حفظ سلامتی، توازن و تناسب اعضای بدن انسان می‌شود.
13. توانائیهای جسمی انسان از مرحله استعداد و قوّه به شكوفائی و فعلیت می‌رسند.
از نظر اسلام سلامتی و توانمندی جسمانی بسیار اهمیت دارد و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ پیرامون حق بدن بر انسان می‌فرماید:
پروردگارت بر تو حقی دارد و بدنت بر تو حقی دارد و خانواده‌ات نیز بر تو حقی دارد.[11] اهمیت سلامتی جسمانی آن قدر زیاد است كه در كنار حق پروردگار و حق خانواده مطرح می‌شود، زیرا انسان اگر از بدنی سالم و نیرومند برخوردار باشد، حق پروردگار و خانواده خویش را بهتر ادا می‌كند.
قوی شدن از دیدگاه اسلام
افراد قوی، مورد تأیید اسلام هستند و اسلام از قوی بودن و نیروی بدنی به عنوان یك ارزش نام برده است و ورزش وسیله‌ای است برای تقویت جسمی و روحی انسان.
امام علی ـ علیه السلام ـ در دعای كمیل از خداوند قوت طلب می‌نماید و می‌فرماید:
پروردگارا جوارح مرا برای خدمتگزاری خودت (و آنان كه در مسیر تو هستند) نیرومند گردان و نیروها و قوای روحی و معنوی مرا تقویت فرما، تا بتوانم در مسیر تو تلاش كنم.[12]


[1] . بحار، ج 1، ص 220، چاپ ایران.
[2] . و ما ارسلنا رسلنا قبلك؛ فرقان، 20.
[3] . میزان الحكمه، ج 8، ص 534.
[4] . میزان الحكمه، ج 8، ص 534.
[5] . الحیاه، ج 1، ص 229، كافی، ص 85.
[6] . وسائل الشیعه، ج 12، ص 39.
[7] . وسائل الشیعه، ج 12، ص 37.
[8] . غرر الحكم و درر الكلم، ص 269.
[9] . لم یعهدوا فی سلامه الا بدان و لم یعتبروا فی انف الاوان فهل ینتظر اهل بضاضه الشاب الاحوانی الهوم.
[10] . الحیاه، ج 4، ص 206.
[11] . بحار، ج 7، ص 128.
[12] . قوّ علی خدمتك جوارحی (دعای كمیل).

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*