مهارت حل مشكل را به كودكان بياموزيد

سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۹
وقتي بچه ها ياد بگيرند چطور مشكل گشايي كنند، خواهند توانست براي آينده شان تصميمات درست بگيرند.

به گزارش افکارنیوز، با آموزش مهارت هاي لازم براي حل مشكلات و مسائل، فرزند شما خواهد توانست درست تصميم بگيرد و در زندگي آينده اش كمتر دچار اشتباه شود. اين آموزش زماني بايد شروع شود كه كودك مرحله پيش دبستاني را مي گذراند. وقتي بچه ها ياد بگيرند چطور مشكل گشايي كنند، خواهند توانست براي آينده شان تصميمات درست بگيرند.

كودكان با حل مشكلات عزت نفس پيدا مي كنند

هر فردي چه كوچك و چه بزرگ، به تناسب سن و نيازهاي خود، در طول روز با مشكلاتي مواجه مي شود كه بچه ها نيز با مشكلاتي مربوط به سن خودشان در زمينه هاي تحصيلي، روابط دوستانه، خانواده، انجام تكاليف درسي، نوع لباس و… روبرو هستند. وقتي بچه اي مهارت هاي لازم را در حل مسائل فرا مي گيرد، اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرده و نه فقط در مقابل مشكلات احساس ضعف نمي كند، بلكه از رويارويي با مشكلات لذت هم مي برد چون مي داند مشكل را چگونه حل كند و به اين ترتيب، با تصميمات درستي كه مي گيرد، عزت نفس پيدا مي كند، در مقابل بچه هايي كه فاقد اين مهارت هستند، به جاي روبرو شدن با مشكلات از آن مي گريزند كه همين امر زمينه ساز بروز مشكلات بيشتري براي آنها مي شود. براي مثال بچه اي كه در مدرسه توسط هم كلاسي اش اذيت شده، اگر مهارت حل مشكل را نداشته باشد،‌ از مدرسه متنفر مي شود،‌ تكاليف درسي را درست انجام نمي دهد و افت تحصيلي پيدا مي كند و علاوه بر اينها هميشه از ناراحتي جسماني مثل دل درد و سردرد گله و شكايت مي كند تا بهانه اي براي نرفتن به مدرسه داشته باشد. واكنش بچههايي كه مهارت حل مشكل را ندارند، اغلب تكانشي و بدون فكر است. براي مثال كودكي كه گزينه هاي انتخابي را نمي شناسد، وقتي دوستش توپ او را بر مي دارد، بلافاصله موهاي او را مي كشد، گازش مي گيرد، يا او را هل مي دهد، چون او فكر مي كند تنها راه براي پس گرفتن توپ، همين است در حالي كه بچه ها بايد ياد بگيرند راه هاي ديگري جز متوسل شدن به زور نيز وجود دارد كه از طريق آنها مي توان به هدف رسيد. با انتخاب راه هاي درست است كه كودك مي تواند از لحظاتش لذت ببرد و كمتر آسيب ببيند.

ارزيابي مشكلات را به كودك ياد بدهيد

با فرزندتان درباره اينكه چطور مي تواند مشكل را شناسايي كند، حرف بزنيد. او بايد بداند هيچ مشكلي خود به خود حل نمي شود و اگر نمي تواند مشكلي را كه با آن روبرو شده، حل كند بايد از ديگران كمك بگيرد. همين اندازه بيان كردن مشكل خود براي ديگران، مي تواند تفاوت بزرگي به وجود بياورد. براي مثال بچه اي كه مي تواند به مادرش بگويد كه درس رياضي را دوست ندارد، بچه ها او را در زنگ تفريح اذيت مي كنند، يا ديگر نمي خواهد به مدرسه برود، مي تواند به او كمي ارامش بدهد. همين آرامش و گفتگو درباره مشكل و ارزيابي آن مي تواند منجر به تصميمات درست تر و بهتري شود. يادتان باشد وقتي فرزندتان به دردسر مي افتد يك تنه براي حل مشكل او وارد ميدان نشويد، بلكه چون مشكل مربوط به او است بايد با راهنمايي و حمايت درست به او فرصت بدهيد خودش براي حل مشكل تلاش كند. هر بار كه او بتواند مسئله اي را در زندگي اش حل كند، چم و خم موانع زندگي را بهتر و بيشتر خواهد آموخت.

الگويي مناسب براي حل مشكلات باشيد

بچه ها آنچه را به هنگام مشكلات بايد انجام دهند از والدين خود مي آموزند. اگر شما پدر يا مادري هستيد كه هنگام وقوع مشكلي آن را نمي پذيريد يا بلافاصله آن را انكار مي كنيد، شكل نداشته باشيد در آينده اي نه چندان دور بايد با نوجواني شبيه خودتان دست و پنجه نرم كنيد، يا برعكس اگر مشكل را مي پذيريد و مي كوشيد تا آن را حل كنيد،‌ در آينده بچه اي با چنين روحيه اي بار خواهيد آورد. بنابراين، اجازه بدهيد تصويري كه از شما در ذهن فرزندتان نقش مي بندد، نقش يك انسان مشكل گشا باشد،‌ كسي كه ديگران براي حل مشكلات شان نزد او مي روند و از او كمك مي گيرند و او كسي است كه از مشكلات نمي هراسد، براي هر مشكلي چندين راه حل مي داند و راه حل هاي خود را با شخصي مجرب تر و كاركشته تر در ميان مي گذارد تا تصميم نهايي را بگيرد.

بچه ها بايد نتيجه رفتارشان را ببينند

وقتي به بچه اي اجازه داده مي شود عواقب طبيعي رفتارش را ببيند، يعني حق انتخاب بين روش هاي بد و خوب را دارد. البته، خيلي مهم است كه مطمئن باشيد هيچ نگراني از بابت سلامتي و امنيت جاني او وجود ندارد. به طور مثال او اگر نمي خواهد كمي وزدتر از خواب بيدار شود و به اين ترتيب به سرويس مدرسه نمي رسد، يك بار اجازه بدهيد از سرويس مدرسه جا بماند تا متوجه شود چه قدر به دردسر مي افتد و بعد،‌ با او درباره مشكلاتي كه آن روز، با آنها مواجه شده، حرف بزنيد و درباره سحرخيزي گفتگو كنيد و اينكه چطور مي تواند در آينده انتخاب بهتري داشته باشد، كه منجر به چنان دردسرهايي نشود. توصيه مهم اينكه… فرزندتان را براي حل مسائلش ياري بدهيد، اما هرگز حلال مشكلات او نباشيد. چون تا وقتي خودش مشكل را تجربه نكند، مهارت حل آن را ياد نمي گيرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*